Przedstawienie programu w sejmie. Prawo od nowa

Magdalena Ogórek chce powołać komisję kodyfikacyjną, by napisać prawo od nowa. Prawo ma być proste, jednoznaczne i ma służyć obywatelowi. Jeżeli obywatel nie jest w stanie zrozumieć prawa, to znaczy, że jest ono źle napisane - powiedziała. Niespójność i brak przejrzystości polskiego prawa ciągle uniemożliwia obywatelom rozwój i hamuje dobre i bezpieczne życie - mówiła.

 

 

Najważniejsze punkty programu

Proponuję gospodarkę rynkową, więcej wolności dla obywateli oraz socjalne państwo.

 

 

Kwota wolna od podatku 20 tys.


Zaproponowałam, aby podnieść kwotę zwolnioną z opodatkowania do 20 tys. złotych, gdyż w moim odczuciu jest to konieczne nie tylko dla sprawiedliwości społecznej, ale także dla rozruszania gospodarki i zmniejszenia dysproporcji w dochodach Polaków. Dzisiaj sytuacja wygląda tak, że to najubożsi muszą oddawać największą część swoich bardzo skromnych pieniędzy.

 

 

Rola prezydenta

Stać na straży konstytucji, czyli prawa to najważniejszy obowiązek prezydenta. Prezydent jest również odpowiedzialny za przestrzeganie swobód obywatelskich, tworzenie w imieniu obywateli i dla obywateli spójnego, zrozumiałego prawa. Skoro obywatel ma przestrzegać prawa, musi ono być jednoznaczne, transparentne i zrozumiałe. Prezydent po to jest wybierany przez wszystkich obywateli, aby w ich imieniu pilnował rządu i parlamentu, by nie tworzyli złego prawa. Jeśli prezydent widzi, że tworzone jest złe prawo, to jego obowiązkiem jest je zawetować.

 

 

Prawo od nowa

Prawo od nowa! Zaproponowałam przeanalizowanie i napisanie od nowa niektórych gałęzi prawa. Najważniejsza jest gospodarka, bo ona daje miejsca pracy i podatki, z których finansuje się cele społeczne. Na początek chcę, by eksperci napisali nowe prawo podatkowe. Powinien zająć się tym rząd, ale skoro przez tyle lat tego nie zrobił, powinien zrobić to Prezydent, korzystając z inicjatywy ustawodawczej. By tego dokonać, Prezydent musi powołać rodzaj komisji kodyfikacyjnej złożonej z ekspertów, która napisze nowe prawo podatkowe. Następnie gotowy projekt zostanie złożony w Sejmie.

 

 

Obronność, wydatki na wojsko

W ciągu najbliższych 7 lat chcemy przeznaczyć 130 miliardów na modernizację techniczną armii. Skoro rząd już podjął taką decyzję, to warto podkreślić, iż najważniejsze jest, by tych pieniędzy nie zmarnować. Tak duża kwota powinna być wydatkowana według podstawowego kryterium - mianowicie rozwoju naszego rodzimego przemysłu zbrojeniowego, a nie kupowania gotowych produktów naszych sojuszników.

 

 

Młodzież

Od pierwszego mojego wystąpienia podkreślam, iż żadne państwo nie przeżyje bez następnego pokolenia. Jeżeli dzisiaj starsi je opuścili i przypominają sobie o młodych tylko w czasie wyborów, to musimy zawalczyć sami.

Nikt dzisiaj nie zatrzyma w Polsce młodego człowieka, jeżeli nasz kraj całkowicie odstaje od pozostałych w Unii. Kwota wolna od podatku jest jedną z najniższych w Europie. System podatkowy zagmatwany, młodzi nie mają wsparcia przy kredytach, to dlaczego mają tu mieszkać?